HDK – PCK „Kropelka życia” Patron Oddawanie krwi Sprawozdanie za rok 2022 Refleksja Aktualności Dawcy Szpiku Kostnego

MŁODZIEŻOWY KLUB HDK-PCK PRZY
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
IM. WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
W BŁONIU "KROPELKA ŻYCIA"

7 listopada 2012 roku przy naszym liceum został założony pierwszy w powiecie warszawskim zachodnim Młodzieżowy Klub HDK – PCK „Kropelka życia”, który zrzesza uczniów, nauczycieli i absolwentów. Uczniowie naszej szkoły już od 1989 roku systematycznie biorą udział we wszystkich akcjach krwiodawstwa organizowanych przez błoński Klub HDK – PCK „Strażak”. W roku szkolnym 2009 / 2010 nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce na Mazowszu w VII edycji ogólnopolskiego turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Oddali największą ilość krwi w przeliczeniu na jedną osobę. W skład Zarządu naszego Klubu wchodzą: prezes Renata Szaszka (nauczyciel języka włoskiego), sekretarz Ewa Różycka (pedagog szkolny), skarbnik Maria Malejko (absolwentka). Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Klubu jest Joanna Maryniak, nauczycielka biologii, opiekun szkolnego Koła PCK, osoba wielce zasłużona w propagowaniu na terenie liceum idei honorowego krwiodawstwa.

W ciągu roku istnienia Klubu oddaliśmy ponad 39 litrów krwi, uczestnicząc w ośmiu akcjach na terenie naszego miasta i powiatu i pomagając w ten sposób ich chorym mieszkańcom Naszą działalność zaprezentowaliśmy biorąc udział w tegorocznej X edycji ogólnopolskiego turnieju „Młoda krew ratuje życie" oraz
w Olimpiadzie PCK „Zdrowy styl życia”. Ponadto członkowie Klubu uczestniczyli w szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy i pomagali w obsłudze Zawodów Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w czerwcu na warszawskim Ursynowie. Z pozytywnym odbiorem spotkała się także akcja informacyjna dotycząca oddawania szpiku kostnego, w wyniku której dziesięć osób złożyło deklaracje potencjalnych dawców szpiku. Warto również  podkreślić, że trzy osoby z naszego grona za swą działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa zostały uhonorowane szczególnymi wyróżnieniami: Odznakami III i I stopnia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP.

Wszyscy pragniemy cieszyć się dobrym zdrowiem i żyć spokojnie w gronie rodziny i przyjaciół. Niestety niedomagania fizyczne, a czasem poważne choroby są ściśle związane z naszą ludzką egzystencją. Medycyna osiąga coraz większe możliwości ratowania zdrowia i życia, ale nadal w bardzo wielu przypadkach niezastąpionym lekarstwem okazuje się krew podarowana bezinteresownie przez innego człowieka. Bez uszczerbku dla własnego zdrowia można dać nadzieję i szansę na życie. Służba drugiemu człowiekowi przynosi wielką radość. Optymizm budzi ofiarność i wrażliwość młodych ludzi, którzy oddają cząstkę siebie, by pomóc potrzebującym. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, zapraszamy do naszego Klubu „Kropelka życia”.