Biblioteka Regulamin Nowości Czasopisma Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Polecane strony Aforyzmy Godziny otwarcia UWOLNIĆ KSIĄŻKĘ

ORGANIZACJA PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
ZWIĄZANEGO Z ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ KORONAWIRUSA
SARS – COV – 2

Wypożyczenia materiałów bibliotecznych.

• Książki i inne zbiory biblioteczne podaje nauczyciel bibliotekarz, natomiast czytelnicy oczekują przy specjalnie zorganizowanym stanowisku za osłoną z pleksi.
  • W pomieszczeniach bibliotecznych może przebywać równocześnie 4 czytelników (informacja umieszczona przy wejściu do biblioteki).
  • Obowiązuje zasłanianie ust i nosa.
  • W sytuacji wprowadzenia nauczania zdalnego zostanie wdrożona procedura zamawiania książek do wypożyczenia za pośrednictwem dziennika internetowego librus i zostaną okreslone terminy odbioru zamówionych pozycji (oraz zwrotu wypożyczonych).

Wolny dostęp do księgozbioru.

• W czasie zagrożenia epidemicznego wolny dostęp do księgozbioru zostaje maksymalnie ograniczony. W wyjątkowych sytuacjach czytelnik może samodzielnie wybrać potrzebne mu materiały po uprzednim zdezynfekowaniu rąk.

Zwroty wypożyczonych materiałów bibliotecznych.

• Czytelnik zwracający materiały biblioteczne podaje bibliotekarzowi numer inwentarzowy pozycji w celu odpisania jej z konta, po czym odkłada przyniesione zbiory na miejsce kwarantanny. Zwrócone materiały pozostają w kwarantannie przez okres 3 dni (zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej), egzemlarze obłożone w folię zostają dodatkowo zdezynfekowane przed ponownym włączeniem do księgozbioru. Nauczyciel bibliotekarz prowadzi dokumentację zwracanych materiałów (data zwotu + czas kwarantanny).

Korzystanie z czytelni.

• W czytelni mogą przebywać jednocześnie 4 osoby. W czytelni obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.
  • W czasie zajęć dydaktycznych prowadzonych na terenie czytelni uczniowie są zobowiązani do zachowania 1,5 m dystansu między sobą.

REGULAMIN  BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

I  LO  IM. W. BRONIEWSKIEGO  W  BŁONIU

Postanowienia ogólne

1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły.
  2. Użytkownikami biblioteki mogą być również rodzice uczniów oraz absolwenci szkoły. Tej grupie czytelników zbiory są udostępniane na miejscu.
  3. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
  4. Każdy czytelnik ma obowiązek zapoznać się z regulaminem biblioteki i przestrzegać jego postanowień.
  5. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek. Nie wolno wnosić do niej plecaków, toreb ani okryć wierzchnich.
  6. W bibliotece obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.

Regulamin Wypożyczalni

1. Czytelnik może wypożyczać zbiory biblioteki wyłącznie na swoją kartę.
  2. Jednorazowo można wypożyczyć nie więcej niż trzy książki (oprócz podręczników) na okres 30 dni. Wypożyczone czasopisma należy zwrócić następnego dnia; podręczniki można wypożyczyć na czas trwania roku szkolnego.
  3. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może zmniejszyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych pozycji.
  4. Nauczyciele mogą wypożyczyć pięć książek na okres jednego miesiąca.
  5. Po upływie terminu zwrotu czytelnik jest zobowiązany oddać książkę do biblioteki.
  6. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu książki.
  7. W przypadku, gdy wypożyczona książka nie została zamówiona przez innego czytelnika, możliwa jest jej prolongata.
  8. W stosunku do czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do czasu zwrócenia zaległych pozycji.
  9. Czytelnik odpowiada materialnie za udostępnione mu zasoby biblioteczne. W chwili wypożyczenia powinien zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi wszelkie uszkodzenia i nieprawidłowości zauważone w pobieranych materiałach.
  10. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem oraz zgubieniem. W przypadku zniszczenia lub zgubienia pozycji czytelnik jest zobowiązany odkupić taką samą lub inną uzgodnioną z nauczycielem bibliotekarzem.
  11. Czytelnicy mogą wypożyczać książki na okres ferii zimowych oraz wakacji z uwzględnieniem p. 12 i są zobowiązani do ich zwrotu w ciągu pierwszego tygodnia po rozpoczęciu zajęć dydaktycznych. Osobom, które w wymienionym terminie nie rozliczyły się z biblioteką, wstrzymuje się w nowym roku szkolnym udostępnianie wszelkich materiałów ze zbiorów bibliotecznych do czasu zwrotu zaległości.
  12. Czytelnicy opuszczający szkołę zobowiązani są do zwrotu wszystkich materiałów wypożyczonych ze zbiorów biblioteki.

Regulamin Czytelni i Centrum Informacji Multimedialnej

1. Osoba korzystająca z Czytelni i CIM wpisuje swoje imię i nazwisko do zeszytu odwiedzin.
  2. W Czytelni oraz CIM można korzystać ze wszystkich zbiorów, tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism, zbiorów wypożyczalni, a także z komputerów.
  3. Z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko na miejscu.

Na prośbę czytelnika, w uzasadnionych przypadkach, można wypożyczyć książkę ze zbioru podręcznego na jedną dobę.

1. Książki oraz czasopisma odkłada na miejsce nauczyciel bibliotekarz.
  2. Komputery w bibliotece są przeznaczone do celów edukacyjnych.
  3. Można korzystać tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach bez zgody nauczyciela bibliotekarza.
  4. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.
  5. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
  6. Użytkownik odpowiada finansowo za wszelkie uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania powstałe z jego winy.