„ZROZUMIEĆ OTACZAJĄCĄ RZECZYWISTOŚĆ” – ZAJĘCIA Z WOJSKOWĄ AKADEMIĄ TECHNICZNĄ

W dniu 29 października odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia przygotowane dla naszych uczniów przez pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej.

Witający zebranych w sali Centrum Kultury dyrektor liceum p. Andrzej Trzciński oraz Burmistrz Błonia p. Zenon Reszka i prorektor Wat-u p. prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński podkreślili w swoich wystapieniach wielką wagę współpracy nawiązanej pięć lat temu między uczelnią, gminą i szkołą. Jest to – jak podreślił p. prorektor – współpraca rzeczywista, na którą składają się zajęcia prowadzone dla licealistów  zarówno w Błoniu, jak i na terenie Akademii. Działania te przyczyniają się do poszerzenia wiedzy uczniów, rozbudzenia zainteresowania otaczającym światem, a w przypadku niektórych uczestników – skutkują kontynuacją edukacji właśnie na kierunkach oferowanych przez WAT.

Pierwszy wykład w ramach październikowego spotkania wygłosił p. prof. Krzysztof Czupryński, formułując dość prowokacyjny temat: „Chemia nadzwyczajnym zagrożeniem bezpieczeństwa człowieka. Kontrowersje”. W swojej prelekcji p. profesor wykazał, jak bardzo „chemia” jest obecna w codziennym życiu i otoczeniu człowieka, i to już od zarania jego dziejów. Swoim słuchaczom postawił pytania dotyczące tego, jaki jest wpływ „chemii” na środowisko i czy w ogóle można z niej zrezygnować oraz czy taka rezygnacja byłaby uzasadniona. Opierając się na faktach i kokretnych wyliczeniach, wykładowca wykazał, jaki jest mechanizm powstawania kłamstw związanych z ekologią, jak manipuluje się liczbami i chemicznymi terminami, by wprowadzić społeczeństwo w błąd i stworzyć wrażenie realnego niebezpieczeństwa ze strony „chemii” dla człowieka i środowiska naturalnego. Wykład, zachęcający do krytycznego myślenia i zdroworozsądkowego przyjmowania informacji dotyczacych „zagrożeń ekologicznych”, p. profesor zakończył konkluzją: „To nie „chemia” truje – zatruwa człowiek, który jej niewłaściwie używa”.

Drugi wykład pod tytułem: „Nowoczesne technologie wspomagania decyzji i dowodzenia wykorzystujące aspekty cyberbezpieczeństwa i sensorów” wygłosił zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki p. płk. dr inż. Mariusz Chmielewski. W ramach swojej prezentacji przytoczył przykłady nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w wojsku, umożliwiających realizację zadań, do których są powołane konkretne służby, a przy tym zapewniających bezpieczeństwo korzystania z urządzeń mobilnych. P. pułkownik omówił również działanie urządzeń sensorycznych wykorzystywanych w medycynie, wspomagajacych ocenę stanu zdrowia pacjenta, np. dokonujących pomiaru poziomu cukru, wartości ciśnienia tętniczego, zapisu EKG. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak pomocne są tego typu urządzenia dla cierpiących na epilepsję czy chorobę Parkinsona i jak bardzo rozwija się ta dziedzina wiedzy, zapewniając chorym coraz większy komfort codziennego funkcjonowania dzięki zastosowaniu dyskretnych i wygodnych rozwiązań, typu tatuaże sensoryczne czy textronika, czyli odzież zintegrowana z urządzeniami elektronicznymi.

Zaprezentowane tematy były niezmiernie interesujące, bo dotyczące otaczającej rzeczywistości, tłumaczące ją i pozwalające zrozumieć świat, w którym funkcjonujemy. Prelegenci nie tylko wykazali ogromną wiedzę z przedstawianych dziedzin, ale potrafili przekazać ją w sposób bardzo przystępny i zrozumiały, zachęcając do samodzielnego myślenia, podejmowania refleksji i poszukiwania odpowiedzi na pytania rodzące się wobec rzeczywistości, z którą stykamy się na co dzień.

 

 

 

 

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Błoniu
    ul. Okrzei 3, 05-870 Błonie
  • (022)-725-31-42

Galeria zdjęć