JAK PRZEŻYĆ WYPADEK SAMOCHODOWY? – SZUKANIE ODPOWIEDZI NA ZAJĘCIACH Z WAT-em
Już po raz drugi w tym roku szkolnym odbyły się w Centrum Kultury zajęcia prowadzone przez pracowników Wojskowej Akademii Technicznej, realizowane w ramach współpracy między uczelnią, liceum im. Broniewskiego i gminą Błonie. Uczestniczyli w nich, poza uczniami naszej szkoły, również ósmoklasiści ze szkół podstawowych nr 1 i 2 oraz Hilaris. Spotkanie otworzył dyrektor liceum p. Andrzej Trzciński, następnie głos zabrali: burmistrz Błonia p. Zenon Reszka oraz przedstawiciel WAT-u p. płk. Wiesław Szczygielski, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili wielką wagę pięcioletniej współpracy między naszymi placówkami.
W pierwszej części zajęć wysłuchaliśmy niezwykle interesującego wykładu p. mgr inż. Mariusza Radzimierskiego z Zakładu Konstrukcji Pojazdów i Bezpieczeństwa Wydziału Mechanicznego na temat: „Co się dzieje podczas zderzenia samochodów, czyli jak przeżyć wypadek drogowy”. W czasie swojej prelekcji, uzupełnionej poruszającymi zdjęciami i filmami, wykładowca dobitnie pokazał, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i jak tragiczne konsekwencje dla życia i zdrowia ludzkiego pociąga za sobą brawura i lekkomyślność użytkowników dróg. Przekazane treści, poparte badaniami i eksperckim doświadczeniem, w każdym z nas wzbudziły refleksje na temat własnego zachowania i bez wątpienia przyczynią się do poważnego podejścia do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie podróżowania.
Druga część zajęć została przygotowana przez pracowników Wydziału Nowych Technologii i Chemii: p. mgr inż. Judytę Rećko i p. mgr inż. Marcina Harę. Dzięki opracowanej przez nich ciekawej prezentacji zapoznaliśmy się z „burzliwą historią materiałów wybuchowych”, od wynalezionego w VII wieku „ognia greckiego” poczynając, a kończąc na nowoczesnych mieszaninach pirotechnicznych o niezwykle skomplikowanych nazwach i równie zawiłych wzorach chemicznych. Prezentację uzupełniły pokazy praktyczne, w których z chęcią uczestniczyli błońscy uczniowie. Nie zabrakło efektów świetlnych i dźwiękowych, a każdy eksperyment nagradzany był pełnymi uznania oklaskami.
Nie ma wątpliwości, że po raz kolejny pracownicy WAT-u przekonali nas, że nauka nie jest wcale nudna, a wykorzystanie w praktyce wyników badań i eksperymentów wpływa na podniesienie jakości życia i poziomu bezpieczeństwa w naszym codziennym funkcjonowaniu.