ROK SIENKIEWICZOWSKI W I LO
W dniu 14 grudnia odbył się w naszej szkole finał konkursu poświęconego twórczości Henryka Sienkiewicza w związku z setną rocznicą jego śmierci. Konkurs został ogłoszony we wrześniu i do udziału w nim zostały zaproszone wszystkie klasy, którym zaproponowano uczestnictwo w trzech kategoriach: praca plastyczna, nagranie dźwiękowe oraz inscenizacja fragmentu tekstu sienkiewiczowskiego.
Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria plastyczna: wzięło w niej udział sześć klas, a ocenie jury zostało poddanych osiem prac przedstawiających sceny z powieści: „Quo vadis”, „W pustyni i w puszczy” oraz „Krzyżacy”, ale również ilustrujących ponadczasowe myśli zawarte w dziełach pisarza. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na holu szkolnym w ramach wystawy „W świecie Henryka Sienkiewicza”, a pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła klasa III a za „przedstawienie świata Henryka Sienkiewicza w biało – czarnych barwach z jednej strony, a z drugiej – za mocne go pokolorowanie z odrzuceniem odwzorowania rzeczywistości na rzecz jego geometryzacji” (z uzasadnienia werdyktu jury).
W kategorii nagrania dźwiękowego wzięły udział cztery klasy. Za pomocą szkolnego radiowęzła wysłuchaliśmy następujących „słuchowisk”: „Wędrówka Stasia i Nel przez sawannę” (II b), „Spotkanie Oleńki z Kmicicem” (III a), „Uczta u Chmiela” (III b) oraz „Pożar Rzymu” (III c). W tej kategorii zwycięzcami okazały się ex aequo klasy II b i III a. Jury doceniło kunszt aktorski uczniów, reżyserię, kompozycję, efekty specjalne oraz oprawę akustyczną nagrań.
W ramach ostatniej kategorii obejrzeliśmy dwie inscenizacje: klasa II b przedstawiła scenę z noweli „Szkice węglem”, a klasa I b w sposób zabawny zinterpretowała fragment powieści „W pustyni i w puszczy”, czym zdobyła pierwsze miejsce.
Wszystkim klasom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy, bo wykazały się wielką wrażliwością i wyobraźnią, niezwykłym talentem i humorem oraz dogłębną znajomością twórczości polskiego noblisty.