SPOTKANIE AUTORSKIE 

       W ramach wdrażanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Programu Rozwoju Czytelnictwa realizujemy w naszej szkole różne działania mające na celu zachęcenie młodzieży do „sięgnięcia” po książkę. W październiku spotkaliśmy się z pisarką p. Mariolą Pryzwan, w minionym miesiącu gościliśmy w naszych progach p. Agnieszkę Kuryś – tłumacza języka francuskiego i włoskiego.

       P. Agnieszka ukończyła studia na wydziale romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i specjalizuje się w tłumaczeniu literatury religijnej. W swym dorobku ma ponad 150 przekładów książek, wśród których należy wymienić następujące pozycje: „Źródła moralności chrześcijańskiej” S. Pinckaersa, „Święty Tomasz z Akwinu – mistrz duchowy” J.P. Torrella czy ostatnio wydaną: „Bóg albo nic” kard. Roberta Saraha. Aktualnie p. Agnieszka pracuje nad nowym przekładem „Rękopisów autobiograficznych” św. Teresy z Lisieux.

       W czasie spotkania w naszym liceum p. Kuryś opowiedziała o wykształceniu i kwalifikacjach zawodowego tłumacza, o jego warsztacie pracy, o współpracy z redaktorami i wydawnictwami. Na podstawie przewrotnego tekstu Stanisława Barańczaka „Ocalone w tłumaczeniu” przedstawiła nam zasady, którymi w swojej pracy powinien kierować się tłumacz..Zaprezentowała nam również na przykładzie doskonale wszystkim znanego tekstu książki o Kubusiu Puchatku, jak odmienny może być efekt końcowy pracy różnych tłumaczy, gdyż każdy z nich dokonuje przekładu w sobie tylko właściwy sposób, co nie umniejsza wcale wierności oryginałowi.

       P. Agnieszka opowiedziała nam także o swojej pracy przy tłumaczeniach ustnych w czasie rozmaitych konferencji, sesji i spotkań - mniej lub bardziej oficjalnych. Przytoczyła przykłady zabawnych sytuacji, ale również zwróciła uwagę na trudności związane z wykonywaniem tej profesji.

       P. Kuryś była oczarowana ciepłą i serdeczną atmosferą panującą w naszej szkole, a nasi uczniowie dzięki temu spotkaniu mogli bliżej poznać blaski i cienie pracy tłumacza. Może ktoś z nich, słuchając p. Agnieszki, odkrył własną drogę zawodową? Na pewno warto poznawać różne możliwości i poszerzać horyzonty, by dokonywać w życiu trafnych wyborów, działać z pasją i czerpać ze swojej pracy satysfakcję.

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Błoniu
    ul. Okrzei 3, 05-870 Błonie
  • (022)-725-31-42

Galeria zdjęć