NASZE SPOTKANIA Z KULTURĄ
Styczeń dla naszych uczniów był pełen rozmaitych wydarzeń kulturalnych.
W Centrum Kultury obejrzeliśmy spektakl zatytułowany „Wokulski. Trzy pokolenia” wystawiony przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Aktorom w mistrzowski sposób udało się przedstawić w warunkach sceny zawiłe losy głównego bohatera i podać jego charakterystykę. Stanisław Wokulski, zgodnie z zamysłem Bolesława Prusa – autora powieści „Lalka”, ukazany został jako przedstawiciel pokolenia „przejściowego”, usytuowanego miedzy epoką romantyzmu i pozytywizmu, niosącego w sobie wiele rozterek, sprzeczności i pytań. Inscenizacja, którą obejrzeliśmy, była próbą odpowiedzi na te pytania i skłaniała do refleksji nad wartościami, którymi kierujemy się w życiu.
Ciekawym elementem przedstawienia, który wzbudził wielki aplauz, było włączenie w grę na scenie osoby spośród publiczności. Po zakończeniu spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, którzy wyjaśnili genezę tytułu zaprezentowanej sztuki, pomogli lepiej zrozumieć postać głównego bohatera i jego dylematy oraz opowiedzieli o możliwościach interpretacji scenicznej.
Kilka dni później ponownie zawitaliśmy do Centrum Kultury, by wziąć udział w spotkaniu z p. Łukaszem Nowickim – aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. P. Nowicki z pasją i humorem opowiadał o swej pracy, nawiązując przy tym wspaniały kontakt ze zgromadzonymi w sali widowiskowej. Na zakończenie spotkania młodzież bardzo chętnie skorzystała z możliwości zrobienia sobie zdjęcia z aktorem i otrzymania autografu. Pan Łukasz ujął wszystkich swoją bezpośredniością i otwartością.
W kolejnym tygodniu gościliśmy w naszej szkole p. Mariolę Pryzwan. Pani Mariola – z wykształcenia polonistka, z zawodu bibliotekarz – jest autorką biografii wielu znanych osobowości polskiej kultury, m. in. Anny Jantar, Anny German, Marii Dąbrowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej oraz patrona naszego liceum Władysława Broniewskiego. Pasją pani Pryzwan są wędrówki śladami bohaterów jej opowieści, spotkania z ich bliskimi, gromadzenie dokumentacji.
Pani Mariola odwiedza systematycznie naszą szkołę, a tegoroczne spotkanie poświęcone było Zbigniewowi Cybulskiemu, w związku z opublikowaniem książki „Cześć, starenia! Cybulski we wspomnieniach”. Autorka z wielką pasją opowiadała o aktorze, który stał się legendą polskiego kina. Dawał się odczuć jej pełen emocji stosunek do bohatera kolejnej książki, gdyż, jak wyznała, „pisze tylko o tych postaciach, które lubi”. Pani Pryzwan opowiedziała o życiu prywatnym i zawodowym Zbyszka Cybulskiego, wyraziście pokazała, jakim był człowiekiem, zaprezentowała wiele zdjęć – nie tylko tych oficjalnych, lecz również pochodzących z rodzinnego archiwum. Dzięki przyjaźni z p. Elżbietą Chwalibóg – Cybulską – żoną aktora, pani Pryzwan poznała wiele szczegółów i ciekawostek związanych z jego osobą i chętnie podzieliła się nimi z nami. To sprawiło, że jej wystąpienie nie było nudnym wykładem, ale interesującym spotkaniem, dzięki któremu postać Zbyszka Cybulskiego stała się dla nas żywa i ciekawa.
W naszej szkolnej bibliotece posiadamy większość książek autorstwa p. Marioli Pryzwan i zachęcamy do ich lektury.