PODSUMOWANIE REALIZACJI
NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA
Od czerwca 2022 roku realizowaliśmy w naszej szkole Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Za otrzymane środki finansowe (12 000 złotych dotacji z budżetu Państwa plus 3 000 zł wkładu własnego Gminy Błonie) zakupiliśmy 322 książki, które wzbogaciły zbiory biblioteki szkolnej. W miesiącu wrześniu odbyły się konsultacje z uczniami i ich rodzicami dotyczące rodzajów książek, które planowaliśmy zakupić. Nabyliśmy pozycje głównie z zakresu literatury pięknej oraz popularno – naukowej, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki historycznej, a także nowe lektury. Część środków przeznaczyliśmy na zakup regału, w którym znalazły miejsce czasopisma i materiały archiwalne.
W celu zachęcenia uczniów do czytania książek podjęliśmy szereg inicjatyw:
Zostały przeprowadzone lekcje przysposobienia bibliotecznego dla uczniów klas pierwszych.
Uczestniczyliśmy w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej Gminy Błonie, którą poprowadziła dla nas p. Barbara Mierzejek.
Uczestniczyliśmy w autorskim spotkaniu z p. Michałem Gruszczyńskim, współautorem książki „Zygzakiem przez wojnę”, historykiem i pracownikiem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Wzięliśmy udział w zajęciach: „Kobiety w literaturze – na podstawie „Chłopów” Władysława Reymonta oraz „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej”, które w Bibliotece Pedagogicznej poprowadziła dla nas p. Joanna Chojnacka.
Co miesiąc spotykamy się w Bibliotece Pedagogicznej z p. Agnieszką Olszanowską na warsztatach z cyklu: „Młodzieżowe wyzwania a literackie wspomagania”.
Byliśmy w Muzeum Ziemi Błońskiej, gdzie p. Jarosław Ilski oprowadził nas po wystawie „Dary i nabytki Muzeum Ziemi Błońskiej – 2022” i gdzie zapoznaliśmy się z księgozbiorem dostępnym w Muzeum, a także wysłuchaliśmy prelekcji na temat roli źródeł pisanych w poznawaniu historii lokalnej.
Kontynuujemy popularną na całym świecie akcję „Uwolnić książkę”.
Prowadzimy ścienne tablice biblioteczne oraz zakładkę biblioteki na stronie internetowej szkoły.
Zorganizowaliśmy konkurs którego tematyką było wykonanie projektu zakładki do książki lub ekslibrisu, z uwzględnieniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Komisja konkursowa dokonała analizy 15 złożonych prac i przyznała trzy główne nagrody dla: Oliwii Paduchowskiej z klasy II A, Zuzanny Miller z klasy III A i Leny Stępkowskiej z klasy II B. Wyróżnienia przyznano: Mai Ziemskiej z klasy IB, Marii Wodnickiej z klasy IV B, Annie Moszczyńskiej z klasy II B oraz Cyprianowi Garwolińskiemu z klasy IV B.
W dniu 14 grudnia odbyło się uroczyste ogłoszenie przez Dyrektora Szkoły wyników konkursu i wręczenie wszystkim uczestnikom nagród zakupionych ze środków przyznanych w ramach NPRC. Wykonane prace zostały wyeksponowane w gablocie na holu szkolnym, a według zwycięskich projektów zostanie wykonana pieczątka ekslibrisu biblioteki szkolnej oraz zakładka promująca czytelnictwo.
Realizacja projektu w ramach NPRC dobiegła końca, ale nadal pozostajemy ludźmi, dla których czytanie książek jest pasją, sposobem zdobywania wiedzy i środkiem do samorozwoju.