AKTYWNA MŁODZIEŻ
Młodzież naszego liceum jest wszechstronnie uzdolniona i zaangażowana na wielu polach.
Emilia Szczepaniak, uczennica klasy 3B, wzięła udział w XIX Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie w Archidiecezji Warszawskiej. Emilia przystąpiła również do konkursu czytelniczego organizowanego przez błońską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej; „Lubię czytać – Percy Jackson i bogowie olimpijscy” i na szczeblu powiatowym zajęła czwarte miejsce.
Marcin Rupieta, również uczęszczający do klasy 3B, uczestniczył w Turnieju Wiedzy Pożarniczej – Młodzież zapobiega pożarom.
Drużyny chłopców i dziewcząt rozegrały mecze w powiatowym finale siatkówki: chłopcy zajęli drugie miejsce, a dziewczynki pierwsze i tym samym zakwalifikowały się do rozgrywek międzypowiatowych w Międzyborowie, w których zdobyły brązowy medal.
Nasi młodzi sportowcy wzięli również udział w Otwartych Biegach Przełajowych o Puchar Starosty Warszawskiego Zachodniego, które odbyły się na stadionie Błonianka. Julia Wolska z klasy IA zajęła drugie miejsce, Konrad Pieśniewski z klasy IIA – trzecie, a Jakub Bondarowski z tej samej klasy– czwarte.
Nasze liceum może również pochwalić się sukcesami uczniów na polu strzeleckim. Drużyny chłopców i dziewcząt – przygotowane przez nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa p. Henryka Bakalarskiego – wzięły udział w Rejonowych LXIV Zawodach Strzeleckich „O srebrne muszkiety” zorganizowanych w Warszawie. Chłopcy zdobyli brązowy medal, a dziewczęta uplasowały się zaraz za podium.
Jak co roku uczniowie, przygotowani przez p. Monikę Wolską – nauczyciela języka polskiego, prezentowali piękno poezji polskiej, występując w Konkursie Recytatorskim im. J. Iwaszkiewicza w Stawisku. Tegoroczna, dwudziesta trzecia edycja nosiła tytuł zaczerpnięty z poezji Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, gdyż tej poetce była poświęcona: „Kto chce, bym go kochała, nie może być nigdy ponury…” Pierwsze miejsce, trzeci rok z rzędu, zajęła Róża Plewka – nasza tegoroczna maturzystka, a wyróżnieniami zostały uhonorowane: Zofia Antosik i Karolina Pastusińska z klasy IIA.
Nasi uczniowie realizują się także na polu wolontariatu. 16 maja, pod opieką p. Anny Wieczorek, uczestniczyli w Pikniku rodzinnym na sportowo organizowanym przez Dwujęzyczne Przedszkole Hilaris w ramach realizacji zadania konkursowego z zakresu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Narkotykowych i Uzależnień Behawioralnych na 2025 r. Nasze uczennice malowały buźki dzieciom, robiły warkoczyki, buttony oraz bransoletki. Pomimo panującego chłodu ich działania wywoływały nieustający uśmiech na twarzach dzieci.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy tak godnie reprezentują nasze liceum, pięknie wpisując się w jego osiemdziesięcioletnią historię.
POŻEGNANIE UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH
W dniu 25 kwietnia społeczność naszego liceum zebrała się w sali widowiskowej Centrum Kultury, aby świętować ukończenie szkoły przez uczniów klas czwartych. Wszyscy – 59 osób – uzyskali pozytywne oceny roczne i tym samym zostali dopuszczeni do zdawania egzaminu maturalnego.
Radość uczniów dzielili ich młodsi koledzy, nauczyciele, pracownicy administracji, dumni rodzice oraz szanowni goście: Burmistrz Błonia p. Zenon Reszka, Zastępca Burmistrza p. Urszula Tkacz i Naczelnik WOKS-u p. Martyna Adamczyk.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie do absolwentów skierowali swoje słowa Pan Burmistrz, Pani Wiceburmistrz oraz – w imieniu wychowawców – p. Renata Szaszka, gratulując osiągniętych wyników i życząc wszelkiej pomyślności na czas egzaminów maturalnych i na dalszej drodze życia.
Po przemówieniach nastąpiła niezwykle uroczysta i wzruszająca chwila przekazania sztandaru szkoły przez uczniów klas czwartych swoim młodszym o rok kolegom. W ten sposób kolejny rocznik uczniów roztoczył opiekę nad symbolem szkoły, która przez 80 lat istnienia trwale wpisała się w błońską społeczność.
W końcu nadszedł czas wręczenia absolwentom wyróżnień i świadectw. Stypendiami Burmistrza Błonia i pamiątkowymi statuetkami zostali uhonorowani uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen w całym cyklu nauki w liceum: Anna Moszczyńska (5,33), Oliwia Paduchowska (5,27), Katarzyna Chołuj (5,13) oraz Wojciech Oczkoś (5,00). Ich rodzice natomiast otrzymali listy gratulacyjne. Nagrodami w postaci statuetek obdarowani zostali również Radosław Kucharski i Julia Sajnacka, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem (średnia ocen 4,80). Pełniąca obowiązki dyrektora p. Renata Szaszka podziękowała osobom szczególnie angażującym się w życie liceum i działalność społeczną, wręczając im albumy i dyplomy uznania.
W końcu na scenie sali widowiskowej zgromadzili się wszyscy uczniowie klasy IV A i IV B, którzy z rąk swoich wychowawców – p. Renaty Szaszki i p. Mariusza Bronisza otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, a przez młodszych kolegów zostali obdarowani prezentami. Była to też okazja do podziękowania wychowawcom przez ich podopiecznych za zaangażowanie w opiekę nad obiema klasami.
Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły rozpoczęła się część nieoficjalna. Najpierw absolwenci wykonali układ taneczny, dziękując w ten sposób wszystkim za spędzone wspólnie szkolne lata. W zabawnym dialogu posumowali to, co przeżyli w czasie nauki w liceum. Następnie uczniowie klasy III B przedstawili, przygotowany pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Agnieszki Ochodzkiej, program artystyczny, składający się z opowiadającego o maturze skeczu, występów tanecznych oraz pokazu zdjęć wraz z charakterystyką każdego z czwartoklasistów i ich wychowawców. Było wiele śmiechu, ale też łez wzruszenia.
Naszym absolwentom serdecznie gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy sukcesów w czasie egzaminów maturalnych i w dalszej edukacji.
WYCIECZKA ŚLADAMI HISTORII
W związku z 80. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej wyprawie, która miała na celu oddanie hołdu ofiarom Holokaustu oraz poznanie ich historii.
Pierwszego dnia wyjazdu odwiedziliśmy Wadowice – miasto jednoznacznie związane z papieżem św. Janem Pawłem II. Uczniowie mieli okazję zwiedzić dom rodzinny papieża, poznać historię jego życia oraz odwiedzić bazylikę, w której został ochrzczony i często modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wadowice to miejsce, które dla wielu osób jest symbolem wartości, którymi w swoim życiu kierował się Karol Wojtyła.
Drugi dzień wyprawy, pełen refleksji i zadumy, poprowadził nas do Oświęcimia. W tym roku, 80 lat po wyzwoleniu obozu Auschwitz, uczniowie mieli szansę na własne oczy zobaczyć miejsce, które przypomina o najciemniejszych chwilach w historii ludzkości. Zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego i muzeum to ogromne przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
J.B.
16 stycznia nasza uczennica Julia Protasiuk wzięła udział w 9. Okrągłym Stole Uczniowskim.
Z młodzieżą spotkała się wiceministra Katarzyna Lubnauer. Spotkanie dotyczyło m.in. planowanej na 2026 rok reformy edukacji. Uczestnicy mogli podzielić się swoimi opiniami, przemyśleniami i sugestiami na temat planowanych zmian.
BAL STUDNIÓWKOWY
W śnieżny wieczór 11 stycznia zebraliśmy się w gościnnym Dworku pod Kasztanowcami na balu studniówkowym. Uczniowie klas czwartych prezentowali się zachwycająco: zjawiskowe młode damy w pięknych sukniach, eleganccy panowie. Dumni rodzice i wzruszeni wychowawcy. Nauczyciele i pracownicy szkoły pragnący towarzyszyć swojej młodzieży w tak ważnym wydarzeniu.
Dyrektor liceum p. Andrzej Trzciński powitał serdecznie wszystkich zebranych. Wiele życzliwych słów i życzeń czwartoklasiści usłyszeli od Burmistrza Błonia p. Zenona Reszki, Wiceburmistrz p. Urszuli Tkacz oraz reprezentującej rodziców p. Agnieszki Zwolińskiej. Daria Przygoda i Magdalena Zatorska w imieniu uczniów podziękowały rodzicom i nauczycielom za trud, jaki wkładają w ich wychowanie i wykształcenie. Szczególne wyrazy wdzięczności zostały skierowane do tych rodziców, którzy zaangażowali się w zorganizowanie studniówki.
I w końcu nadeszła długo oczekiwana chwila: wykonanie poloneza. Uczniowie obu klas zaprezentowali się wspaniale, również w przygotowanych przez siebie tańcach dodatkowych.
Po zakończeniu części oficjalnej zabawa rozkręciła się w najlepsze. Szaleństwa na parkiecie, śmieszne zdjęcia w fotobudce, zabawy animowane przez DJ-a, chwile oddechu przy suto zastawionych i pięknie udekorowanych stołach, degustacja wyśmienitego tortu. Gdy wybiła godzina czwarta, wszystkim było żal kończyć tak świetną zabawę.
Ze studniówki na pewno pozostaną uczniom miłe wspomnienia, osładzające intensywny czas przygotowań do egzaminu maturalnego, który już zbliża się wielkimi krokami.
Trzymamy za Was kciuki!
Wychowawcy
Renata Szaszka i Mariusz Bronisz
MIKOŁAJKI
6 grudnia w naszej szkole odbyły się wyjątkowe Mikołajki!
Samorząd szkolny zorganizował konkurs „Jeden z Dziewięciu”, w którym zmierzyli się przedstawiciele każdej klasy oraz nauczyciele. Było mnóstwo emocji, zabawy i rywalizacji na najwyższym poziomie! Na podium stanęły klasy: 4A, 4B oraz 2B, których reprezentanci wykazali się największą wiedzą i refleksem.
Na zakończenie do wszystkich zawitał Mikołaj z elfem i Mikołajką, rozdając słodycze i mnóstwo uśmiechów.
Natomiast 20 grudnia spotkaliśmy się w uroczystej atmosferze z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wicedyrektor Renata Szaszka złożyła całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia radosnego świętowania, przepełnionego miłością i radością, a w Nowym 2025 Roku mnóstwa sukcesów i spełnienia marzeń. W bożonarodzeniowy nastrój wprowadziło nas wspólne śpiewanie kolęd.
Następnie wychowawcy spotkali się ze swoimi klasami w pięknie udekorowanych salach, by podzielić się opłatkiem, wymienić upominkami i skosztować przyniesionych przez uczniów przysmaków.
Pełen pozytywnych emocji dzień zakończyliśmy spotkaniem pracowników szkoły, a swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Błonia p. Zenon Reszka oraz Naczelnik WOKS p. Urszula Tkacz. Świętowaliśmy w ciepłej atmosferze, nasyconej dobrem, życzliwością i wzruszeniem.
NASI WOLONTARIUSZE Z MIKOŁAJKOWĄ WIZYTĄ W LESZNIE
W listopadzie została podpisana umowa o współpracy między naszym I LO im. W. Broniewskiego w Błoniu a Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Lesznie.
W ramach tej wpółpracy13 grudnia uczniowie działający w Szkolnym Kole Wolontariuszy pod opieką pani pedagog Anny Wieczorek i pani psycholog Emilii Strzałkowskiej odwiedzili podopiecznych Ośrodka.
Wraz z przebywającymi tam dziećmi tworzyliśmy butony, malowaliśmy buzie, robiliśmy bransoletki i brokatowe tatuaże. Na zakończenie zabawy Mikołaj obdarował dzieci prezentami, które przywieźli dla nich licealiści.
To był magiczny dzień pełen uśmiechów i radości!
STYPENDYSTA PREMIERA
W dniu 27 listopada w auli Szkoły Głównej Handlowej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów, którego dokonali Mazowiecka Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski. Wśród przedstawicieli 350 szkół znalazł się uczeń klasy 3A naszego liceum – Maciej Grzechocki, który na koniec roku szkolnego 2023/24 osiągnął średnią ocen 5,50.
Serdecznie gratulujemy Maciejowi sukcesu i życzymy nieustającej pasji i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań.
WYCIECZKA DO SALZBURGA I MONACHIUM
W dniach 27-30 listopada uczniowie naszego liceum wraz z opiekunami p. Ireną Gładkowską, p. Anną Wieczorek, p. Moniką Kowalską oraz p. Jakubem Bargłem wzięli udział w wycieczce do Salzburga i Monachium. W Salzburgu zwiedziliśmy Hohensalzburg, imponującą twierdzę, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto i Alpy. Następnie udaliśmy się na stare miasto, pełne wąskich uliczek, historycznych budynków i magicznej atmosfery. Drugiego dnia naszej wycieczki byliśmy w stolicy Bawarii - Monachium. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Alianz Areny- stadionu klubu piłkarskiego Bayern Monachium. Następnie udaliśmy się na starówkę, gdzie zobaczyliśmy najważniejsze zabytki tego pięknego miasta. Nie zabrakło również wizyty na jarmarku świątecznym, która pozwoliła nam poczuć niezwykłą atmosferę i zaopatrzyć się w bożonarodzeniowe dekoracje i słodycze. Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy ponownie w Salzburgu, spacerując i podziwiając uroki tego miasta.
DZIEŃ W WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ
UCZNIÓW KLAS TRZECICH LICEUM IM. W. BRONIEWSKIEGO
20 listopada wybraliśmy się do Wojskowej Akademii Technicznej. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do auli, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą uczelni oraz zobaczyć najróżniejsze pokazy prezentowane przez studentów oraz profesorów placówki. Następnie skierowaliśmy się na wydział geodezji, gdzie dzięki przedstawionej prezentacji poznaliśmy bliżej charakterystykę tego wydziału. Na zakończenie wizyty mieliśmy możliwość zobaczenia sprzętu wojskowego, który wywarł na nas ogromne wrażenie.
Ten wyjazd był dla nas interesującym i ciekawym przeżyciem. Wielu z nas otworzył na nowe możliwości i myślę, że nie jeden z naszych uczniów skorzysta z zaprezentowanej oferty. Jesteśmy wdzięczni za taką możliwość i z wielką przyjemnością weźmiemy udział w podobnych wydarzeniach.
Gabriela Podstawka, 3 B
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
„Wolną Polska jest!" – wyjątkowe przedstawienie w naszym LO
8 listopada uczniowie naszego liceum przy współpracy z Muzeum Ziemi Błońskiej zorganizowali w Centrum Kultury niezwykłe przedstawienie z okazji Święta Niepodległości, które przeniosło nas w przeszłość. W formie audycji radiowej zatytułowanej: „Wolną Polska jest!" opowiedzieli o trudnej drodze Polaków do wolności. Ze sceny popłynęły słowa wierszy i pieśni patriotycznych, które wzbudziły w widzach wzruszenie, przypomniały o przeszłości i podkreśliły siłę polskiego ducha.
Dzięki tej wyjątkowej formie mogliśmy poczuć atmosferę tamtych czasów – walki, nadziei i radości z odzyskanej wolności. Ogromne brawa dla naszych uczniów, którzy pod kierunkiem nauczyciela historii p. Jakuba Bargła przygotowali to przedstawienie, za pomysłowość, zaangażowanie i wspaniałe występy!
„Niepodległość… Czy jest czymś, co raz zdobyte, nigdy nie może być stracone? A może to dar, który musimy pielęgnować i pamiętać o nim każdego dnia?
Dziś w przededniu 11 listopada, przypominamy sobie, że Polska jest wolna – i że to dzięki naszym przodkom możemy teraz mówić swobodnie, myśleć swobodnie, marzyć swobodnie. Jednak historia uczy nas, że wolność wymaga odwagi, siły i… pamięci.
Pamięć… Pamięć jest mostem, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Gdy zapominamy, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, ryzykujemy, że zgubimy to, co najważniejsze. Każde pokolenie jest strażnikiem tego mostu.
Dlatego dzisiaj, my, Polacy, obiecujemy pamiętać. Pamiętać o przodkach, którzy oddali życie za ten kraj. Pamiętać o bohaterach, którzy nie mieli wątpliwości, że Polska jest warta każdej ofiary.
Ale nie tylko pamiętać – także działać. Bo wolność nie jest darem na zawsze. To odpowiedzialność, którą musimy brać na swoje barki każdego dnia.
A teraz, niech każdy obecny zastanowi się dzisiaj: Czym dla ciebie jest Polska? Czym jest wolność?
11 listopada to nie tylko święto. To chwila zadumy nad tym, co ważne, i nad tym, co jeszcze przed nami. Pamiętajmy o tym – dziś i każdego dnia.
Niech ta pamięć, nasze myśli i nasze serca będą dowodem, że „Wolną Polska jest”… i pozostanie taka, póki będziemy tego chcieli.
Niepodległość nie jest na sprzedaż, niepodległość jest nasza!”
PAŹDZIERNIKOWY JABŁECZNIK
W październiku już trzeci raz w naszej szkole odbył się konkurs na najlepsze ciasto z jabłkami - Październikowy Jabłecznik. Inicjatorem tego wydarzenia jest Samorząd Szkolny. Tego dnia nasza szkoła napełniła się zapachem jabłek i ciast z rajskimi owocami.
Najważniejszym momentem było rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze ciasto. W jury konkursu zasiedli: p. Zenon Reszka, p. Urszula Tkacz, p. Andrzej Trzciński, p. Lidia Soból, p. Aleksandra Twarowska, p. Wioletta Balik oraz p. Zofia Król. Po skosztowaniu wszystkich ciast zwycięzcą III Październikowego Jabłecznika został uczeń klasy 3b - Mateusz Sychowski.
Bardzo dziękujemy pani właścicielce restauracji Italiano Casa della Pizza za ufundowanie nagrody specjalnej, która trafiła do rąk autora najsmaczniejszego wypieku .
Po zakończeniu konkursu skosztować ciasta mogli wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły. Nie zabrakło też świeżych jabłek, które przyjechały do nas prosto z polskich sadów.
KLASY CZWARTE NA WYSTAWIE O TITANICU
W ciepły październikowy dzień uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawcami: p. Renatą Szaszką i p. Mariuszem Broniszem wybrali się do Warszawy, by zwiedzić wystawę poświęconą legendarnemu Titanicowi.
Przed wejściem każdy ze zwiedzających otrzymał „kartę pokładową” zawierającą dane jednego z uczestników historycznego rejsu Titanica. Trasa rozpoczęła się w sali poświęconej budowie statku i jego konstruktorom, a potem przechodziliśmy przez odtworzone pomieszczenia pasażerów poszczególnych klas aż do pokoju poświęconego katastrofie. Z zaciekawieniem dotykaliśmy góry lodowej – imitującej tę, o którą zahaczył Titanic. W sali multimedialnej obejrzeliśmy podwodne zdjęcia wraku. Zobaczyliśmy mnóstwo artefaktów stanowiących wyposażenie transatlantyku oraz będących własnością podróżujących nim osób. Poznaliśmy historie życia niektórych z nich. W ostatnim pomieszczeniu, gdzie umieszczono listy ocalałych z katastrofy oraz tych, którzy zginęli, mogliśmy sprawdzić, jaki los spotkał pasażerów, których karty pokładowe mieliśmy w swych dłoniach.
Dzięki ciekawym opowieściom naszych przewodników i bogactwu zaprezentowanych zbiorów znacznie powiększyliśmy swą wiedzę na temat jednej z najgłośniejszych tragedii morskich i historia – tak odległa w czasie – stała się dla nas bardzo realna.
ZAJĘCIA Z WOJSKOWĄ AKADEMIĄ TECHNICZNĄ
ELEKTRONIKA WOKÓŁ NAS
W czerwcu bieżącego roku minęło 10 lat od nawiązania współpracy między Wojskową Akademią Techniczną a Gminą Błonie i naszym Liceum. W ramach tej współpracy nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez pracowników uczelni – bądź na jej terenie bądź w Centrum Kultury w Błoniu.
Tegoroczne spotkanie w naszym mieście było poświęcone zagadnieniom z dziedziny elektroniki.
Dyrektor naszego liceum p. Andrzej Trzciński powitał wszystkich zgromadzonych w sali widowiskowej, a zwłaszcza pracowników Akademii, Burmistrza Błonia p. Zenona Reszkę, Naczelnik WOKiS-u p. Urszulę Tkacz oraz Dyrektor Centrum Kultury p. Edytę Jabłońską. Pan Burmistrz złożył podziękowanie za 10 lat wzorowej współpracy między gminą i uczelnią oraz życzył wszystkim owocnych zajęć. P. mgr inż. Wiesław Szczygielski, który ze strony Akademii od początku współpracy odpowiada za jej przebieg, podkreślił, że w obecnym roku akademickim naukę na uczelni rozpoczęło 9 naszych absolwentów, którzy dołączyli do 16 swoich kolegów będących studentami wyższych lat. Razem z Prodziekan Wydziału Elektroniki p. dr inż. Eweliną Majda – Zdancewicz uhonorował p. Dyrektora, p. Burmistrza i p. Naczelnik złotymi patenami, podkreślając wagę współpracy. Następnie p. Prodziekan opowiedziała zebranym o Wydziale Elektroniki, wskazując na zalety wyboru tego kierunku studiów.
Pierwszy wykład na temat: „Wszechobecna elektronika” wygłosił p. dr inż. Grzegorz Czopik. Obrazując za pomocą prezentacji omawiane zagadnienia, pokazał, że elektronika towarzyszy nam od pierwszych chwil po przebudzeniu, przez cały dzień, w różnych okolicznościach życia. Po wysłuchaniu wykładu nikt nie miał wątpliwości, jak wszechobecna jest elektronika. P. Doktor poprowadził swoje zajęcia w sposób wzbudzający zainteresowanie, z ogromnym poczuciem humoru, angażując do przeprowadzania eksperymentów naszych uczniów.
Kolejny temat poświęcony zagadnieniu: „Czy korzystanie ze smartfona jest szkodliwe dla zdrowia?” przedstawił prof. dr hab. inż. P. Roman Kubacki. P. Profesor omówił zasady działania telefonii komórkowej oraz wpływ pola magnetycznego na ludzi. Dzięki przygotowanej prezentacji podawane treści były przystępne dla słuchaczy, którzy z pewnością będą odtąd bardziej świadomie korzystać ze swoich urządzeń mobilnych.
Ostatni wykład zatytułowany: „Elektronika nie jedną ma barwę, czyli multispektralne systemy Monitoringu Wizyjnego” poprowadził p. dr inż. Michał Wiśnios przy pomocy p. dra inżyniera Jarosława Łukasiaka. P. Doktor zapoznał uczestników zajęć z głównymi zagrożeniami dla ludzi, obiektów i przestrzeni, wyjaśnił, jaka jest rola systemów monitoringu w reagowaniu na te zagrożenia oraz w jaki sposób monitoring jest realizowany. I tym razem nie zabrakło eksperymentów, w których chętnie brali udział nasi uczniowie. Na koniec zajęć najaktywniejsi słuchacze otrzymali od pracowników Akademii nagrody.
Jak co roku również i te zajęcia okazały się dla nas bardzo ciekawe i ubogacające. Teraz z niecierpliwością czekamy na czas rewizyty – gdy nasi uczniowie odwiedzą gościnne mury warszawskiej uczelni.
MAZURSKA INTEGRACJA PIERWSZOKLASISTÓW
W połowie października klasy pierwsze wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Iwoną Karol i p. Katarzyną Kander oraz paniami psycholog i pedagog udały się na tradycyjny wyjazd integracyjny. Wybór padł na malownicze Mazury, które jesienią nieco cichną, ale tym bardziej przyciągają. Tegorocznemu wyjazdowi sprzyjała pogoda złotej, polskiej jesieni, dlatego zajęciom integracyjnym mogły towarzyszyć atrakcje na świeżym powietrzu. Uczestnicy mogli wcielić się w kierowców rajdowych na gokartach oraz wziąć udział w zmaganiach w bubble football. Wieczorne ognisko i pieczenie kiełbasek wzbogacone było rywalizacją muzyczną klas pierwszych. Słoneczna aura porwała nas nawet na wyprawę kajakową po jeziorze Tajty. To dopiero była jesienna przygoda!
Dwudniowa integracja z pewnością dodała wszystkim energii na pełen wyzwań rok szkolnyJ
NASZE LICEUM PO RAZ TRZYNASTY GOŚCIŁO DZIECI
19 października w sali gimnastycznej naszego liceum odbyła się już trzynasta edycja Błońskiego Uśmiechu Młodzieży (BUM) – wydarzenia, które od lat przynosi radość i uśmiech najmłodszym mieszkańcom gminy. Tegoroczna impreza, po raz trzeci z rzędu wspierana przez Stowarzyszenie Dobra Wola Błonie, ponownie zgromadziła rodziny i dzieci z całego miasta, tworząc wyjątkową atmosferę integracji i wspólnej zabawy. BUM, organizowany we współpracy Liceum i Stowarzyszenia Dobra Wola Błonie, od lat łączy siły z inicjatywą Babie Lato, aby stworzyć jedno wielkie wydarzenie dla mieszkańców Błonia. W zależności od warunków pogodowych, impreza odbywa się w plenerze lub na terenie szkoły, co pozwala na swobodną zabawę i uczestnictwo w różnorodnych atrakcjach. Głównym celem wydarzenia jest zacieśnianie więzi społecznych i integracja najmłodszych, którzy mogą na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i cieszyć beztroską zabawą. Jak co roku roku organizatorzy zadbali o szeroki wachlarz atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży. Licealiści wraz z nauczycielami przygotowali grę terenową, w której młodsi uczestnicy, przemieszczając się między punktami na terenie szkoły, wykonywali różnorodne zadania o charakterze rozrywkowym. Za każde wykonane zadanie dzieci zdobywały pieczątki, które mogły później wymienić na drobne upominki, co motywowało je do aktywnego udziału i sprawiało, że każdy etap gry był ekscytującym przeżyciem. Między kolejnymi punktami gry terenowej na uczestników czekały dodatkowe atrakcje. Kolorowa wata cukrowa i popcorn dodawały wydarzeniu uroku, a licealiści, wcielając się w animatorów, malowali buzie młodszym kolegom, zaplatali warkoczyki oraz tworzyli brokatowe tatuaże, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wśród atrakcji znalazł się także dmuchany plac zabaw – idealne miejsce, aby najmłodsi mogli rozładować energię i oddać się beztroskiej zabawie.
BUM to nie tylko zabawa – to wydarzenie, które wzmacnia więzi między mieszkańcami Błonia i pozwala rodzinom wspólnie spędzać czas. W imprezie wzięli udział zarówno rodzice, dziadkowie, jak i młodsze rodzeństwo uczniów. W ten sposób BUM staje się przestrzenią dla całych rodzin, gdzie każdy, niezależnie od wieku, może znaleźć coś dla siebie. Impreza szczególnie uwzględniała potrzeby osób z niepełnosprawnościami, co sprawiło, że integracja społeczna była jeszcze bardziej widoczna i znacząca. Całe wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia Gminy Błonie oraz osób zaangażowanych w jego organizację. W szczególny sposób wyrażamy wdzięczność Burmistrzowi Błonia p. Zenonowi Reszce oraz naszemu Dyrektorowi p. Andrzejowi Trzcińskiemu za ich zaangażowanie i wsparcie finansowe. Dzięki ich pomocy możliwe było zrealizowanie bogatego programu imprezy oraz zapewnienie wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Uśmiechy na twarzach to dla nas największa nagroda.
Błoński Uśmiech Młodzieży to inicjatywa, która z każdym rokiem przynosi coraz więcej radości i uśmiechu na twarzach młodszych i starszych mieszkańców Błonia. Organizatorzy, Anna Wieczorek i Emilia Strzałkowska - pedagog i psycholog I Liceum, wyrażają ogromne zadowolenie z licznego udziału oraz podkreślają, jak ważna jest integracja społeczna, którą to wydarzenie umożliwia. Każda edycja BUM to nowe wspomnienia, radość i szansa na wspólne chwile, które pozostaną w pamięci na długo. Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie i liczą, że za rok uda się zorganizować kolejną edycję Błońskiego Uśmiechu Młodzieży, która znów dostarczy uczestnikom mnóstwo radości, poczucia wspólnoty i wspaniałych przeżyć.
UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
Piątek 11 października był wyjątkowym dniem dla uczniów klas pierwszych, którzy przeżywali uroczystość złożenia ślubowania.
W sali gimnastycznej zgromadziła się społeczność szkolna, by towarzyszyć swoim najmłodszym członkom w tym wyjątkowym wydarzeniu. Swoją obecnością zaszczycili nas : Burmistrz Błonia p. Zenon Reszka oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu p. Urszula Tkacz.
Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego, po czym z ciepłymi słowami do pierwszoklasistów zwrócili się Dyrektor Liceum p. Andrzej Trzciński i Pan Burmistrz. Następnie przyszedł najważniejszy czas: złożenia uroczystego ślubowania na Sztandar Szkoły. Uczniowie zobowiązali się rzetelnie wypełniać obowiązki szkolne, zachowywać godną postawę moralną i obywatelską oraz systematycznie dążyć do rozwoju swojej osobowości, kształtując ją w duchu patriotyzmu. Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia Pan Dyrektor wraz z wychowawczyniami: p. Iwoną Karol i p. Katarzyną Kander wręczył im tarcze z wizerunkiem Patrona Szkoły. Pierwszoklasiści zostali również obdarowani upominkami przez Pana Burmistrza oraz przez kolegów z klas drugich, którzy pod kierunkiem swoich wychowawców: p. Moniki Wolskiej i p. Jakuba Bargła przygotowali dla nich program rozrywkowy. Najpierw dwie drużyny wyłonione spośród uczniów klas pierwszych starły się w Familiadzie sprawdzającej ich znajomość rzeczywistości szkolnej, a potem obejrzeliśmy energetyczny taniec w wykonaniu drugoklasistów.
W związku z przypadającym wkrótce Dniem Edukacji Narodowej Samorząd Szkolny zaprosił młodzież do udziału w konkursie, którego bohaterami stali się nauczyciele. Finalnie okazało się, że uczniowie bardzo dobrze znają swoich pedagogów.
Dla uczniów klas pierwszych ślubowanie zakończyło się w słodki sposób – przy pysznym deserze przygotowanym przez klasy drugie
„COŚ SIĘ KOŃCZY I COŚ ZACZYNA…” – LICEALNY CZAS PODSUMOWAŃ I NOWEGO OTWARCIA
Dnia 2 września z radością powitaliśmy w progach naszego Liceum im. W. Broniewskiego nowych uczniów. Grupa kilkudziesięciu młodych osób rozpoczęła naukę w dwóch pierwszych klasach, których wychowawczyniami zostały: p. Iwona Karol i p. Katarzyna Kander. W tym uroczystym dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego towarzyszyli nam: Burmistrz Błonia p. Zenon Reszka oraz Naczelnik WOKiS p. Urszula Tkacz. Pan Dyrektor Andrzej Trzciński i Pan Burmistrz zwrócili się do zebranych uczniów i nauczycieli z życzeniami wszelkiej pomyślności na nadchodzące miesiące nauki i pracy. Zgodnie z tradycją, dla uczczenia ofiar II wojny światowej, uczniowie zapalili znicz przy Dębie Pamięci poświęconym generałowi Franciszkowi Polniaszkowi.
Nasi najmłodsi uczniowie powoli oswajają się z nową rzeczywistością: poznają szkołę, nauczycieli, kolegów, przygotowują się do wyjazdu integracyjnego. Dokładamy starań, żeby wszyscy w naszym liceum czuli się dobrze i bezpiecznie oraz otrzymali duży zasób wiedzy na wysokim poziomie.
Naszą rzetelność w prowadzeniu procesu nauczania potwierdzają coroczne wyniki egzaminów maturalnych, będące swoistą zewnętrzną oceną naszej pracy. W bieżącym roku do matury przystąpili wszyscy absolwenci, czyli 73 osoby. Stanowi to prawie połowę wszystkich licealistów zdających egzamin w powiecie warszawskim – zachodnim. Dla 99% naszych uczniów egzamin dojrzałości zakończył się sukcesem. Biorąc pod uwagę, że zdawalność matury w Polsce i na Mazowszu w liceach ogólnokształcących osiągnęła 92,5%, możemy być naprawdę dumni.
Już wkrótce nasi absolwenci rozpoczną kolejny etap swojej edukacji, podejmując studia na wybranych przez siebie uczelniach; ośmioro z nich będzie zdobywało wiedzę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, z którą nasze liceum współpracuje już od dziesięciu lat.
Na ten nowy rok szkolny i akademicki wszystkim naszym uczniom i absolwentom życzymy wytrwałości i mnóstwa sukcesów, a szczególnie ciepłymi myślami ogarniamy obecnych czwartoklasistów, z nadzieją, że – podobnie jak ich starsi koledzy – pomyślnie zdadzą maturę i będą mogli realizować swoje edukacyjne marzenia.
PRZEDWAKACYJNE PODRÓŻE NASZYCH UCZNIÓW
Ostatnie ciepłe dni maja, gdy w liceum opadły już emocje związane z egzaminem maturalnym, sprzyjają organizacji wycieczek, niosących w sobie przedsmak wakacji.
Klasa 2A ze swoim wychowawcą panem Rafałem Hermanem oraz panią pedagog Anną Wieczorek wybrała się do królewskiego grodu Kraka. Zwiedzanie miasta było głównym punktem pierwszego dnia wycieczki, uzupełnione odkrywaniem uroku pobliskich Dobczyc. Kolejny dzień poświęcony był wyśmienitej zabawie w Energylandii, a wyjazd zakończyło spotkanie ze Skarbkiem – duchem zamieszkującym Kopalnię Soli w Wieliczce.
W Energylandii drugoklasiści spotkali się ze swymi młodszymi kolegami z klas pierwszych, którzy pod opieką wychowawców: p. Moniki Wolskiej i p. Jakuba Bargła oraz pań: Ireny Gładkowskiej i Moniki Kowalskiej również wybrali zabawę w największym w Polsce parku rozrywki. Pogoda dopisała, a wszyscy już od rana pełni byli energii i entuzjazmu. Młodzież chętnie korzystała z licznych atrakcji, w tym rollercoasterów, karuzeli oraz strefy wodnej, która okazała się idealnym miejscem dla ochłody w gorącym dniu.
Drugiego dnia wycieczki uczniowie klas pierwszych wzięli udział w grze terenowej w Katowicach, która pozwoliła im poznać historię tego fascynującego miasta, jego architekturę, a także obyczaje i gwarę śląską. Podzieleni na grupy uczestnicy wykonywali różne zadania, które prowadziły ich przez najważniejsze miejsca Katowic. Pozwoliło im to zdobyć wiele wiadomości na temat dziejów górnictwa, cech charakterystycznych architektury modernistycznej oraz znaczenia kultury śląskiej. Udział w grze przyczynił się nie tylko do wzbogacenia wiedzy uczniów, ale również do integracji obu klas poprzez naukę współpracy i zgodnego rozwiązywania problemów.
Zadowoleni i zrelaksowani uczniowie powrócili do szkoły, by z odnowionym zapałem podjąć ostatnie – przed zakończeniem roku szkolnego – wyzwania.